Finden Sie Ihren Ansprechpartner

Finden Sie Ihren Ansprechpartner

  bul
Başlığı seç
Dili değiştir

23-July 2019: HAIMER EMO 2019’da: Kobi ve daha büyük şirketler için dijitalizasyon

HAIMER Şirket Müdürü Andreas Haimer EMO fuarını dört gözle beklediklerini ve yeni HAIMER takım yönetim sistemi DAC ile daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedeflediklerini belirtmektedir. , “DAC sistemi ile takım yönetiminde dijitalizasyonu küçük ve orta ölçekli firmalar için de makul ve erişebilir seviyelere getirmeyi ümit ediyoruz.”

EMO 2019 Hanover’da (Salon 4, Stand E16) HAIMER Grup, yüksek kaliteli proses güvenilirliğine sahip bileşenler, istikrarlı dijitalizasyon ve robot hücre kullanan tam otomatik takım ölçme ve ayarlama ile modern bir takım yönetim sisteminin nasıl olması gerektiğini gözler önüne serecektir.

HAIMER Grup, takım shrinkleme ve balanslama teknolojisinde dünya pazar lideri olarak,  tüm takım yönetim sistemi için kendisini bir sistem sağlayıcı olarak ilan etmekte ve bu sistemi adım adım geleceğe taşımaktadır. Sistemin temeli geniş çeşitliliğe sahip takım tutuculardan, shrinkleme ve balanslama teknolojisinden solid karbür frezeler, sensörler ve takım ölçme ve ayarlama cihazlarına kadar uzanan yüksek kaliteye sahip bir ürün programıdır. HAIMER tüm bu unsurları fonksiyonel ve ergonomik çalışma yeri dizaynına sahip bir Takımhane’de birleştirmektedir. Takım verisinin sürekli giriş çıkışını sağlayan yeni bir yazılım, sonunda tüm bu bileşenleri dijital endüstri 4.0 sistemine entegre etmektedir.


HAIMER DAC ile Takım Yönetim Sistemi Ağı
DAC (Veri Analiz ve Kontrolörü), HAIMER tarafından geliştirilmiş olan bir takım yönetim sistemidir ve şu an itibari ile Igenhausen’de bulunan üretim sahamızda kendi bünyemizde kullanılmaktadır, EMO 2019’dan sonra piyasaya sürülecektir. Sistem, her bir takımhane arasında diğer takım verileri de dahil olmak üzere, hedef ve gerçek değerlerin giriş-çıkışını sağlamakta ve firma network ağına bağlantı yapmaktadır. HAIMER takım tutucuların opsiyonel olarak donatılabildiği RFID veri çipleri ile veya QR, Data Matrix kodları ile (bir tarayıcı yoluyla farklı sistemler tarafından okunabilir veya değerlendirebilir), HAIMER DAC sistemi tüm takımın bütünüyle tanımlanmasına imkan verir.
Ağ bağlantısı yolu ile, sistem ayrıca ek veri datası da sağlamaktadır: montaj kılavuzları, ürün kodları, stok düzenleme ve 3D modelleri gibi. Bu özelliğe ek olarak, DAC üretim verisi analizinde ve proses optimizasyonunda kullanıcıyı desteklemektedir.
HAIMER DAC takım yönetim sistemi çalışma şekli: CAD / CAM sisteminde, bir takım oluşturulur ve DAC’a gönderilir. Burada takıma sürekli kullanılacak olan bir ID tanımlanır. Bu adımı sonrasında, DAC sistemi ile bağlantıda olan montajlama (shrinkleme v.b), ölçme ve balanslama takip eder. Son değer transferinin ardından, veri takım tezgahına gönderilir ve magazin konumu orada belirlenir. Bu aşamada balanslama kalitesine bağlı olarak, tezgahın maksimum hızının adaptasyonu( örn. azaltılması) yer alır. İşleme sonrası, kalan takım ömrü bilgisinin tekrar transferi DAC sistemi üzerinden yapılır. Magazin konumunun nerede olacağının belirsizliği durumu, tezgah üzerindeki takımın ID numarasının taratılması ile engellenebilir. Kullanıcı tüm prosesi, değerlerin üzerine tıklayarak ve onaylayarak veya kabul ederek kontrol eder. Manuel giriş gerekmediğinden veya mümkün olmadığından, yanlış veri girişleri veya üst üste denk gelme riskleri de olmayacaktır. Şirket Müdürü Andreas Haimer sistem ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirmiştir, “DAC sistemi ile takım yönetiminde dijitalizasyonu küçük ve orta ölçekli firmalar için de makul ve erişebilir seviyelere getirmeyi ümit ediyoruz.” Bundan dolayı temel konsept, küçükten büyüğe olacak şekilde ölçeklendirilebilir. Sistem, mevcut olan takım ölçme ve ayarlama cihazlarına veya farklı CAD / CAM kontrol sistemlerine de kolaylıkla entegre edilebilir.

Takımhane için tam otomasyon
HAIMER standında yer alan bir diğer yenilik ise takım ölçmenin tamamen otomatik olarak yönetildiği robot hücre sistemidir. Sistem içinde tutucular ve takımlar ile donatılmış bir takım arabası mevcuttur. Microset VIO linear toolshrink takım ölçme ve ayarlama cihazında, takımlar shrinklenir ve ayarlanır. Soğutma işlemi sonrası, her bir takımın balanslama kalitesi kontrolden geçirilir. Montajı tamamlanmış ve test edilmiş takım daha sonrasında ikinci bir takım arabasında muhafaza edilir ve kullanım için buradan teslim edilir. Tüm bu işlemler bir robot tarafından gerçekleştirilir. Andreas Haimer otomasyonun “ancak donanım %100 güvenilir” ise anlamlı ve ümit vaat edici olduğunu belirtmektedir.  Buna ek olarak “Tüm ürünlerimiz, maksimum işlem güvenilirliği garanti eden dayanıklılığı sağlamak için güçlü ve dirençli olarak dizayn edilmiştir. Ayrıca tüm otomasyon tipleri için de uygundur.” diye belirtmiştir.

Tornalama ve frezeleme için yeni takım tutucu teknolojileri
HAIMER ayrıca tornalama için de yeni takım tutucu çözümlerine odaklanmaktadır. Tahrikli takımlar için HAIMER Duo-Lock ™ ve shrink fit pensler ile, takım değişimi tezgah üzerinde doğru ve güvenilir bir şekilde olabilmektedir- bu durum da kurulum zamanını en aza indirgeyerek verimlilik oranında artış ile sonuçlanmaktadır.  Shrink fit pens ölçüleri ER11’den ER32’ye kadar genişletilmiştir. Shrink fit pensler için takım değişimini optimize edebilmek amacı ile, farklı uzunluklardaki pensleri kolaylıkla ısıtma ve soğutma işlemi uygulayabilen yeni tasarlanmış shrinkleme cihazı da Hanover’da sergilenecektir.  
Kesici takımlar için ayrıca yeni takım tutucularımız vardır: HAIMER,  özellikle yüksek hızda daha fazla hassasiyet ve işlem güvenilirliğine katkı sağlayacak yeni “Face Contact” BT30 ve BT40 takım tutucuları piyasaya sürecektir. Söz konusu yeni Face Contact Tutucular; Standart Shrink Tutucu, Power Mini Shrink ve Power Seri Takım Tutucular gibi standart ürünler ile birlikte Ekim ayında stokta mevcut bulunacaktır.

HAIMER’in 350 m2 alana sahip olan standını ziyaret edebilirsiniz: EMO 2019 Salon 4, Stand E16.

Genel bakışa git
İzleme Listesi